O mojej miejscowości
GRABOWNICA STARZEŃSKA to miejscowość w woj. podkarpackim (gmina Brzozów). Leży na pograniczu Pogórza Dynowskiego i Kotliny Jasielsko-Krośnieńskiej, nad rzeką Stobnicą. Liczy ok. 3,1 tys. mieszkańców. Nazwa wsi pochodzi od dużej ilość drzew – grabów, rosnących w tej okolicy, zaś drugi jej człon od nazwiska właścicieli – Starzeńskich.
Moja miejscowość posiada bogatą historię. Znajduje się tu Pałac Starzeńskich i Ostaszewskich z XVIII wieku, który należał do właścicieli Grabownicy.
Mamy także, zabytkowy murowany kościół pod wezwaniem Św. Mikołaja i Józefa wykonany w stylu neogotyckim, który zbudowany został w latach 1913-26 według projektu architektów z Sanoka – Władysława Chomiaka i Wilhelma Szomka.
Przy kościele w Grabownicy Starzeńskiej stoi, także pomnik przyrody „Dąb Józef”
Na terenie wsi działa jedna z najstarszych ochotniczych straży pożarnych na Podkarpaciu, która w 2018 roku obchodziła 130-lecie istnienia. Jednostka ta jest włączona do krajowej sieci ratownictwa.
W Grabownicy jest również, postawiona Kapliczka typu wnękowego stoi przy drodze głównej, w części Grabownicy zwanej Górą. Wykonana została zapewne w pierwszej ćwierci XX wieku. Wykonawcą był Józef Zajdel. Kapliczka jest murowana z cegły, tynkowana i pobielona, dach dwuspadowy pokryty czerwoną dachówką. Jest ona typu dwuwnękowego: w górnej części stoi gipsowa figura Najświętszego Serca Pana Jezusa, a w dolnej figura Matki Bożej Niepokalanej.
W Grabownicy znajdują się także, nieczynne w większości szyby naftowe, które służą już jedynie jako atrakcje turystyczne.
Warto, także wspomnieć o ludowym zespole obrzędowym „Graboszczanie’’, który przedstawia tradycyjne uroczystości weselne.
W 2019 roku minęła 70 rocznica założenia klubu sportowego pod nazwą „GKS Górnik Grabownica”. Obecnie jest to klub piłkarski, który zrzesza w sekcji piłki nożnej około 80 zawodników, występujących w drużynach: seniorów, juniorów oraz trampkarzy.
W moim miejscu zamieszkania mieści się, też Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej, która 2007 r. obchodziła 100-lecie.
Warto wspomnieć, że przed budynkiem szkoły podstawowej stoi pomnik, wybudowany w 1910 roku przez społeczeństwo wsi. Na kamiennej podstawie pomnika została umieszczona figura Matki Boskiej, a u jej podnóża rzeźba orła z rozpiętymi skrzydłami i skutego w kajdany oraz tablica pamiątkowa z napisem 1410-1910 Grunwald.
W Grabownicy znajduję się również, pomnik Za Wolność Waszą i Naszą.
Budowę pomnika zainicjowali w czerwcu 1949 r. robotnicy miejscowej kopalni ropy naftowej, wspierani przez okoliczną ludność. Obiekt ulokowano przy skrzyżowaniu dróg łączących Brzozów z Sanokiem oraz Grabownicę Starzeńską z Dynowem. Głównymi projektantami monumentu byli Marian Jarosz z Bliznego i Kazimierz Kalemba. We wnęce pomnika ustawione zostało niemieckie działo artyleryjskie, przywiezione z Balnicy koło Łupkowa. Na szczycie, pierwotnie umieszczona była pięcioramienna gwiazda, a obecnie wieńczy go orzeł w koronie, zamontowany w 1989 r., po odzyskaniu przez Polskę suwerenności. Pod orłem widnieje napis „Za Wolność Waszą i Naszą”. Uroczyste odsłonięcie pomnika odbyło się 11 grudnia 1949 r.
W Grabownicy Starzeńskiej mieści się także, „MAŁY SKANSEN” Powstał on w 2001 r. z zamiłowania Ś.P. Tomasza Kędry do historii i kultury ludowej regionu.
Więcej informacji na temat Grabownicy Starzeńskiej można znaleźć tutaj.